Lastik devinden iflas sinyali. Bursa’da da fabrikası var çalışanlar kovulacak

Otomotiv endüstrisinin lider tedarikçilerinden biri olan Continental, maliyetleri azaltma için Hessen’deki Wetzlar ve Schwalbach fabrikalarını kapatma kararı aldı.

Bu karar, 2025 yılına kadar yaklaşık 1.200 çalışanın işten çıkarılması anlamına geliyor. Ayrıca, Continental’in Türkiye, Bursa’da da bir üretim tesisi bulunmaktadır.

Continental, Hessen’deki tesisler de dahil olmak üzere küresel çapta istihdamı azaltma yoluna gitmektedir. Şirketin açıklamasına göre, Wetzlar ve Schwalbach’taki fabrikaların kapatılması planlanıyor.

Ren-Main bölgesindeki toplam 8.000 çalışandan yaklaşık 2.300’ü bu değişiklikten etkilenecek ve bunlardan 1.100’ü diğer lokasyonlara transfer edilecek.

IG Metall sendikası ve Wetzlar Belediyesi, Continental’in bu kararına karşı çıkarak, fabrikanın kapatılmasını önlemek için mücadele edeceklerini duyurdu. Sendika ve belediye yetkilileri, çalışanların ve şehrin çıkarlarını korumak adına görüşmeler yapacaklarını ifade etti.

Dünya genelinde toplamda 7.150 kişinin işten çıkarılması ve mevcut lokasyonların birleştirilmesi öngörülüyor.

Uzmanlar, büyük firmanın iflasının şu an için uzak bir ihtimal olduğunu belirtiyorlar, ancak artan maliyetler ve elektrikli araçlara geçiş sürecindeki rekabetin şirketi zor durumda bıraktığını söylüyorlar.

Continental, bu stratejik adımlarla 2025 yılından itibaren yıllık idari maliyetlerde 400 milyon Euro tasarruf etmeyi ve 2028 yılına kadar araştırma ve geliştirme harcamalarını toplam satışların yüzde onun altına indirmeyi hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x