Apple bunu nasıl başardı? Satışlar çakılırken gelir arttı!

Apple CEO’su Tim Cook, şirketin son gelir raporuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. iPhone satışlarının geçtiğimiz çeyrekte düştüğünü kabul etmeyen CEO Cook, Çin’de yükseliş eğiminin başladığını söyledi. Bu durum ise Apple gelirinin artmasını sağladı.

Apple CEO’su Tim Cook: iPhone satışları çok iyi gidiyor

Çin’deki akıllı telefon sevkiyatlarını takip eden bağımsız araştırma şirketleri, geçtiğimiz çeyrekte iPhone satışlarında önemli bir düşüş olduğunu bildirdi. Counterpoint Research, iPhone satışlarının bir önceki yıla kıyasla yüzde 19 düştüğünü ifade etti. IDC ise yaklaşık yüzde 10’luk düşüş tespit etti.

Apple’ın büyüme iddiası ise düşüş gösteren veriler ile ters bir durum oluşturuyor. CEO Cook, üçüncü taraf rakamlara doğrudan değinmedi. Ancak şirketin Çin’de daha fazla iPhone satmaya başladığını dile getirerek yalanlamış oldu.

Analistler, bu farklılığın satışların hesaplanma şeklinden kaynaklandığını düşünüyor. Üçüncü taraf araştırma raporları müşterilerin ödediği fiyatları ele alıyor. Apple ise finansal raporlamalarında muhtemelen fabrika çıkış fiyatı gibi farklı bir ölçüt kullanıyor.

Bir başka faktör de iPhone 14 ve 14 Pro Max modellerinin daha pahalı olmasından kaynaklanıyor. Geçtiğimiz yıla kıyasla daha az iPhone satılmış olsa bile, yeni serinin daha pahalı olmasıyla bu açık kapanabilir. Bu da toplam satıştaki düşüşe rağmen Apple’ın gelirini artırabilir.

Çin, Apple için üretimi ve müşteri tabanı açısından önemli bir pazar olmaya devam ediyor. Ancak iPhone sahiplerinin yeni modele geçmemesi ve daha düşük maliyetli Android rakiplerin tercih edilmesiyle birlikte ülkedeki iPhone talebi zayıflamış gibi duruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x